Pietní akt: Čestné pohřebiště hrdinů II. odboje, Krematorium Strašnice, 25.4. 2025

Pietní akt k uctění 2.154 obětí II. odboje proti německé nacistické okupaci Čech a Moravy

zleva: PhDr. Bohuslav Holub plk. v.v. , místopředseda ÚV ČSBS Ing. Emil Kulfánek plk. v.v., poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Mgr. Jiří Kobza, foto: Monika Hoření

Video záznam: Raptor TV

Tradičně poslední pátek v dubnu, který v roce 2025 připadl na 25. dubna, se přes nepřízeň počasí a setrvalý déšť na Čestném pohřebišti hrdinů II. odboje pře budovou Krematoria Strašnice v Praze 10, uskutečnil pietní akt k uctění 2.154 obětí II. odboje proti německé nacistické okupaci Čech a Moravy v období mezi 15. březnem 1939 a 9. květnem 1945. V tomto období ve strašnickém krematoriu byli spalováni mrtví vlastenci, kteří zemřeli při krutých výsleších německé tajné státní policie Gestapa, nebo byli popraveni v Ruzyňských kasárnách, na Kobyliské střelnici, případně v Pankrácké věznici.

Organizátory pietního aktu se souhlasem ředitelství Krematoria Strašnice, byla dvě historická Sdružení Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS). Sdružení politických vězňů a pozůstalých ČSBS (SPVaP ČSBS) a Sdružení vojenských a válečných veteránů ČSBS (SVaVV ČSBS). SPVaP ČSBS na pietním aktu zastupoval Ing. Rudolf Macura a SvaVV ČSBS zastupoval jeho předseda plk. v.v. PhDr. Bohuslav Holub. Jako hosté se pietního aktu zúčastnili – poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Mgr. Jiří Kobza, předseda Jednoty ČsOL Praha 10 Ing. Petr Říha a zástupce spolku Kruh občanů ČR vyhnaných v roce 1938 z pohraničí Ing. Pavel Hrib. Pietního aktu se také zúčastnila  redaktorka časopisu Naše Pravda Ing. Monika Hoření. Za Předsednictvo ÚV ČSBS se pietního aktu zúčastnil místopředseda ÚV ČSBS Ing. Emil Kulfánek. Z oblastních organizací ČSBS se pietního aktu zúčastnili zástupci z Prahy 2; z Prahy 4,11,12; z Prahy 6-II; z Prahy 15; z Prahy 17 a z oblastní organizace ČSBS Jičínsko.

Po položení květinových darů a symbolické minutě ticha úvodní projev o historii související s Čestným pohřebištěm hrdinů II. odboje přednesl místopředseda ÚV ČSBS
Ing. Emil Kulfánek. S dalším projevem pak vystoupil poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Mgr. Jiří Kobza. Po jeho projevu moderátor poděkoval přítomným za účast na pietním aktu i přes nepřízeň počasí, a pietní akt ukončil.

Ing. Emil Kulfánek

Foto: Monika Hoření

Krematorium Strašnice

Čestné pohřebiště hrdinů II. odboje

Projev: Ing. Emil Kulfánek, místopředseda ÚV ČSBS

Vážení přítomní, dámy a pánové

sešli jsme se dnes na tomto místě abychom uctili 2.154 obětí II. odboje proti německé nacistické okupaci Čech a Moravy v období mezi 15. březnem 1939 a 9. květnem 1945. V tomto období zde, ve strašnickém krematoriu, byli spalováni mrtví vlastenci, kteří zemřeli při krutých výsleších německé tajné státní policie Gestapa, nebo byli popraveni v Ruzyňských kasárnách, na Kobyliské střelnici, případně v Pankrácké věznici. V období německého nacistického Protektorátu Böhmen und Mähren vykonával funkci ředitele strašnického krematoria František Suchý, kterému v roce 1939 bylo 40 let. Těla umučených a popravených českých vlastenců byla přivážena v doprovodu příslušníků pražského gestapa. František Suchý zapisoval jejich jména do protokolu, který si příslušníci gestapa odváželi sebou. Jména, která zapisoval do protokolu gestapa četl František Suchý nahlas. Ve vedlejší místnosti, kam byly pootevřené dveře seděl jeho syn František (v roce 1939 mu bylo 12 let), který tajně zapisoval jména obětí do sešitu, tak jak je jeho otec četl. Popel obětí František Suchý st. schovával pro jejich budoucí důstojné pohřbení. Pokud to bylo možné také informoval příbuzné obětí o úmrtí jejich blízkých. Přesná statistika uvádí, že v době německého nacistického Protektorátu zde bylo zpopelněno 2.154 mužů, žen a dětí, kteří přišli o svůj život v boji s okupanty. Je zde uložen popel předních osobností II. odboje a desítek příslušníků tehdejší ilegální vojenské odbojové organizace Obrana národa např.: prvního velitele ON generála Josefa Bílého, zemského velitele ON a vojenského velitele Sokola generála Hugo Vojty, zemského velitele ON pro oblast Čechy, legionáře generála Václava Šáry, velitele Krajského vojenského velitelství ON pro Prahu jihozápad legionáře  generála Olega Svátka, zástupce velitele Vojenského zeměpisného ústavu a představitele vedení druhé garnitury ON plukovníka Josefa Churavého, velitele zpravodajsko-sabotážní skupiny ON známé jako Tři králové podplukovníka Josefa Balabána, jeho druha ze skupiny Tři králové podplukovníka Josefa Mašína,spisovatele a odbojáře Vladislava Vančury, náčelníka Československé obce sokolské Augustina Pechláta, a dalších. Jde zde uložen popel 26 obyvatel Lidic, kteří byli německými nacisty zastřeleni 16. června 1942 v Praze Kobylisích. Jednalo se o muže z noční směny, kteří nebyli v okamžiku vyhlazení Lidic dne 10. 6. 1942 doma. Je zde uložen i popel dvou lidických chlapců, kterým bylo 15 let i popel rodiny dvou lidických letců, příslušníků RAF, Josefa Horáka a Josefa Stříbrného. Po 2. sv. válce po přenesení popela zpopelněných z místa za strašnickým krematoriem do prostoru před krematorium ohraničeného urnovým hájem mělo dojít i k vybudování důstojného pomníku. K tomu však nedošlo, to je však jiný příběh. Místo, kam byl uložen popel zavražděných z let 1939 – 1945 byl v nezjištěné době osazen bronzovou sochou mladé dívky (dílo sochaře Josefa Wagnera z roku 1942 s názvem – „Smutné jaro“)

V letech 2016-2017 na žádost MČ Praha 10 uvolnil Magistrát HMP Prahy finanční prostředky na úpravu místa posledního odpočinku hrdinů II. odboje.  Zrekonstruované čestné pohřebiště hrdinů II. odboje bylo slavnostně odhaleno na Den válečných veteránů dne 11. listopadu 2017. Čest památce všech obětí II. odboje, jejichž popel je zde uložen.

                                                            Děkuji za pozornost

zpracoval: i.s.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *