2.5. 2025 se v Malé pevnosti Terezín uskutečnil pietní akt, k připomenutí si poslední popravy českých vlastenců dne 2. května 1945

Dne 2.5. 2025 v 11 hodin se v Malé pevnosti Terezín uskutečnil pietní akt k připomenutí si poslední popravy dne 2. května 1945, kdy bylo popraveno 51 mladých mužů a žen, většina z nich příslušníků odbojové organizace Předvoj. Akce se zúčastnil třetí prezident České republiky Miloš Zeman.
Raptor TV video:

Pietní akci pořádal Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) za podpory Krajského výboru KSČM Ústeckého kraje, Československého svazu protifašistických bojovníků (ČSSPB), Vojenského sdružení rehabilitovaných AČR a nadačního fondu Euro – Solidarita BOHEMIA. Kulturní program – hymnu České republiky a poslední píseň Karla Hašlera Plují mraky do daleka, napsanou v Mauthausenu, přednesla operní pěvkyně Michaela Katráková.

Zúčastnili se a měli projevy: předseda SPD Tomio Okamura, předseda PRO Jiří Rajchl, Poslanci PČR: Jiří Kobza, Jaroslav Foldyna a Zdeněk Kettner. Za KSČM: 1. místopředseda Petr Šimůnek, místopředseda Milan Krajča, Vladimír Chaloupka, předseda Ústřední rozhodčí komise KSČM Jaroslav Komínek. zastupitel. Koalice STAČILO! v Ústeckém kraji. Za stranu Trikolora: místopředseda Josef Sláma. Za ÚV ČSBS: předs. Jaroslav Vodička, 1. místopředseda Matěj Drbohlav, místopředseda Emil Kulfánek a rodák z terezínského ghetta Vilém Janouch. Účastni byli rovněž: tajemník města Terezín, zástupci organizací ČSBS, KČP, Evangelické církve bratrské a další organizace a osobnosti.

Info:
Předvoj byla velká protifašistická odbojová organizace, zvláště mládeže, převážně komunisticky orientované, která působila v letech 1943–1945 a která se v období Protektorátu Böhmen und Mähren scházela v Evangelickém sboru v Praze na Smíchově.
Současně s policejní věznicí, která sídlila v Malé Pevnosti Terezín, německými nacisty bylo organizováno velké židovské ghetto, které bylo mezičlánkem pro zasílání k Židů k likvidaci v koncentračních táborech.
Branami Malé pevnosti prošlo na 32 000 vězňů. Popravy, hlad, nelidské zacházení a epidemie skvrnitého tyfu na konci války připravily o život více než 2 600 z nich přímo v Malé pevnosti, dalších téměř 5 500 zahynulo po deportaci do jiných věznic, káznic a koncentračních táborů. V listopadu 1941 vzniklo v samotném městě Terezín ghetto – sběrný a průchozí tábor pro Židy, kteří sem byli deportováni z tehdejšího protektorátu a později i z dalších zemí ovládaných nacisty. V rámci tzv. konečného řešení židovské otázky bylo do něj postupně deportováno na 140 000 Židů. Více než 87 000 z nich odtud postupně odjelo transporty do míst vyhlazování a jen méně než 3 800 se dožilo osvobození. Hromadně ale umírali i ti vězni, kteří zůstávali v Terezíně – hlad, epidemie nakažlivých nemocí a teror věznitelů si vyžádaly desetitisíce životů. V samotném závěru války dorazilo do Terezína transporty z koncentračních táborů vyklízených před postupující frontou ještě dalších 15 500 židovských i nežidovských vězňů. Spolu s obětmi z jejich řad činil počet obětí, které v letech 1941 – 1945 zahynuly na území terezínského ghetta, téměř 35 000.

Zdroj pro info: Památník Terezín
text a foto: Ioannis Sideropulos
Česká televize: Události v regionech (sever a východ) – 2. května
Dostavba severovýchodního obchvatu Pardubic — Začínají státní maturity — Další obviněný v liberecké korupční kauze — Obnova jízdárny v Opočně — Výstavba nouzových zálivů na D7 — Tyršův most v Děčíně je kvůli trhlině uzavřený — Dětské skupiny v obcích v ohrožení — Připomínka popravených odbojářů v Terezíně — ČT24 vysílá už 20 let — Lanovka na Sněžku zahájila sezonu — V Železném Brodě finišuje stavba lávky přes řeku Jizeru. — Program na první květnový víkend — Na Jizerce rozkvetly tisíce narcisů
Poslední vysílání 2. 5. 2025 na ČT1
Události v regionech (sever a východ) – 30. dubna
Stopáž25 minut
30. Dubna
https://www.ceskatelevize.cz/porady/15334105033-udalosti-v-regionech-sever-a-vychod/225411000170502